Дизимнен өтиў Кириў
Сайтқа кириў
Качественные бесплатные шаблоны dle скачать с сайта



Қарақалпақстан Республикасының мәмлекетлик сыйлықлары менен сыйлықланғанлар дизими

Қарақалпақстан Республикасының мәмлекетлик сыйлықлары менен сыйлықланғанлар дизими
Өзбекстан Республикасы Ғәрезсизлигиниң 30 жыллығы мүнәсибети менен Қарақалпақстан Республикасының мәмлекетлик сыйлықлары менен сыйлықлаў ҳаққында
Қарақалпақстан Республикасы Конституциясы 85-статьясының 6-бәнтине муўапық, Қарақалпақстан Республикасы Жоқарғы Кеңесиниң Президиумы


Қ А Р А Р Е Т Е Д И:

Елимиз ғәрезсизлигин беккемлеўдеги, оның экономикалық потенциалын арттырыўдағы, тараўларда жүргизилип атырған реформаларды табыслы әмелге асырыўдағы нәтийжели хызметлери, елимизди ҳәр тәреплеме раўажландырыў ҳәм халқымыздың абадан турмысын тәмийинлеў жолындағы пидәкерли мийнетлери, жәмийетимизде миллетлераралық дослық ҳәм татыўлықты беккемлеў, жас әўладты ўатанды сүйиўшилик ҳәм ғәрезсизлик идеяларына садықлық руўхында тәрбиялаў ҳәмде жәмийетлик-сиясий турмыстағы белсендилиги ушын төмендегилер ҳүрметли атақлар ҳәм көкирек белгилери менен сыйлықлансын:

«Қарақалпақстан Республикасы халық художниги»

Айтмуратов Барлықбай Айтмуратович – Бердақ атындағы Қарақалпақ мәмлекетлик академиялық музыкалы театрының сахналастырыўшы художниги.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген көркем өнер ғайраткери»

Таджимуратов Дарибай Ходжамуратович – Өзбекстан көркем-өнер академиясы Қарақалпақстан Республикасы бөлими ағзасы, Шымбай районы.

«Қарақалпақстан Республикасына хызмет көрсеткен артист»

Усенов Маркабай Балтабаевич – Бердақ атындағы Қарақалпақ мәмлекетлик академиялық музыкалы театрының вокал артисти.

Сейтмуратова Лида Дарябаевна – Өзбекстан мәмлекетлик филармониясы Қарақалпақстан Республикасы бөлиминиң «Әмиў толқыны» ансамблиниң аяқ ойыншысы.

Сийтимов Икромжон Махсадбаевич – Əмиўдəрья районы «Қиличбой» мəденият орайы баслығы.

Шамуратова Клара Ашировна – Қарақалпақ мəмлекетлик жас тамашагөйлер театры актрисасы.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген мəденият хызметкери»

Ганиева Бахыт Садыковна – Қарақалпақстан Республикасы Жоқарғы Кеңеси Аппараты улыўма бөлими бас қəнигеси.

Қаипназаров Махсет Байниязович – Қарақалпақстан Республикасы Архив иси басқармасы баслығы.

Пирназарова Айгул Пирназаровна – Қарақалпақстан Республикасы И.В.Савицкий атындағы мәмлекетлик көркем-өнер музейиниң этнография бөлими баслығы.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген илим ғайраткери»

Исмайлов Узақбай Ембергенович – Ташкент мәмлекетлик аграр университети Нөкис филиалы Дийханшылық, аўыл хожалық егинлери селекциясы ҳәм туқымгершилиги кафедрасы профессоры.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген жаслар устазы»

Абдигапбаров Сапарбай – Мийнет нураныйы.

Алмуратов Азат Назаримбетович – Əмиўдəрья районы ҳəкимлигиниң шөлкемлестириў-қадағалаў топары жетекши қəнигеси, Өзбекстан мəмлекетлик шөлкемлери ҳəм жəмийетлик хызмети хызметкерлери кəсиплик аўқамы Əмиўдəрья районлық Кеңеси баслығы.

Ешимбетов Халилла Бекимбетович – Өзбекстан Халық демократиялық партиясы Қарақалпақстан Республикасы Кеңеси баслығы.

Ибрагимов Ахмет Мамутович – Мийнет нураныйы.

Исмайлова Абадан – Қарақалпақ мəмлекетлик университети аға оқытыўшысы.

Каленов Беруний Дуйсенбаевич – Өзбекстан Республикасы мəмлекетлик қəўипсизлик ҳызмети Қарақалпақстан Республикасы бойынша басқармасы 63451-əскерий бөлими хызметкери.

Романов Тажибай Ниетуллаевич – «Юксалиш» улыўма миллий ҳәрекети Қарақалпақстан Республикасы аймақлық бөлими баслығы, Өзбекстан «Миллий тикланиш» демократиялық партиясы Қарақалпақстан Республикасы Кеңеси баслығы.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген тренер»

Жиемуратов Дауирбек Кеунимжаевич – Олимпия ҳǝм миллий спорт түрлери бойынша Нөкис жоқары спорт шеберлиги мектеби қылышпазлық спорт түри бойынша тренер-оқытыўшысы.

Ким Роберт Сергеевич – Олимпия ҳам миллий спорт түрлери бойынша Нөкис жоқары спорт шеберлиги мектеби таэквондо-WTF спорт түри бойынша тренер-оқытыўшысы.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген спортшы»

Болтабоев Шарофиддин Пулат ўғли – Спорттың дзюдо түри бойынша Өзбекстан миллий сайланды командасы ағзасы.

Бердимуратов Жалғасбай Қарлыбай улы – Спорттың грек-рим гүреси түри бойынша Өзбекстан миллий сайланды командасы ағзасы.

Дайыбекова Зайнаб Казбековна – Өзбекстан мəмлекетлик дене тəрбия ҳəм спорт университети Нөкис филиалы студенти, қылышпазлық спорт түри бойынша Өзбекстан миллий сайланды командасы ағзасы.

Мамутов Шерзод Азаматович – Қарақалпақ мəмлекетлик университети студенти, қылышпазлық спорт түри бойынша Өзбекстан миллий сайланды командасы ағзасы.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген денсаўлықты сақлаў хызметкери»

Артиков Адил – Қарақалпақстан Республикасы У.Халмуратов атындағы Республикалық көп тармақлы медицина орайының реанимация-анестезиология бөлими шыпакери.

Мамбеткаримов Гайрат Абдикаримович – Қарақалпақстан медицина институты педиатрия кафедрасы баслығы.

Туремуратов Тимур Калбаевич – У.Халмуратов атындағы Республика көп тармақлы медицина орайы неврология бөлими баслығы.

Таджиев Ботир Мирхашимович – Республика қəнигелестирилген эпидемиология, микробиология, жуқпалы ҳəм паразитар кеселликлер илимий-əмелий медицина орайы директоры.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген журналист»

Нурыллаев Жолдасбай – Тақыятас районындағы 4-санлы улыўма билим бериў мектебиниң дөретиўши үгит-нəсиятшысы.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген экономист»

Абдалиева Гулаим Рафиковна – Қарақалпақстан Республикасы Инвестициялар ҳəм сыртқы саўда министрлигиниң бөлим баслығы.

Джумамуратов Руслан Танатарович – Өзбекстан Республикасы Олий Мажлиси Нызамшылық палатасы депутаты

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген юрист»

Адилов Абылай Агитаевич – Қарақалпақстан Республикасы суды баслығының орынбасары – жынаят ислери бойынша судлаў коллегиясы баслығы.

Нуржанов Азат Джанабаевич – Қарақалпақстан Республикасы Министрлер Кеңесиниң мобилизациялыў, ҳуқық қорғаў уйымлары ҳəмде айрықша жағдайлар мəселелери бойынша бөлими бас қəнигеси.

Реймова Зухра Абатбаевна – Қарақалпақстан Республикасы Жоқарғы Кеңесиниң Нызамлылық, суд-ҳуқық ҳәм коррупцияға қарсы гүресиў мәселелери бойынша комитет баслығы.

Шылманов Жолдасбай Джанабаевич – Қарақалпақстан Республикасы Ишки ислер министрлиги жынаят қыдырыў басқармасы баслығының биринши орынбасары – өзгелер мүлкин талан-тараж етиўге қарсы гүресиў бөлими баслығы.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген санаат хызметкери»

Аминов Аминбой Атохонович – «Ургенчтрансгаз» унитар кəрханасы директоры.

Рахметов Серикбай Халбаевич - Елликқала районы “AGRO EKSIM GOLD” жуўапкершилиги шекленген жəмийети шɵлкемлестириўшиси.

Трубников Олег Геннадиевич – «Тақыятас ыссылық электр станцияси» акционерлик жəмийети үскенелерди оңлаў ҳəм сынаў участкасы турбиналарын ретлеў системасы устасы.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген транспорт хызметкери»

Раджапов Гафуржан Юлдашевич – Мийнет нураныйы.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген коммуналлық, турмыс ҳəм саўда саласы хызметкери»

Досназаров Адилбек Аллиярович – Қарақалпақстан Республикасы үй-жай коммуналлық хызмет көрсетиў министри.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген аўыл хожалығы хызметкери»

Аденбаева Турдыгүл – Қоңырат районы «Алтынкөз-Сартур» биолабораториясы баслығы.

Қдырниязов Оразбай Махаматдинович – Қараөзек районы «Элеста» фермер хожалығы баслығы.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген ирригатор»

Примов Улугбек-Кутлимурат Алимбаевич – Беруний насос станциялары ҳəм энергетика басқармасы баслығы.

«Қарақалпақстан Республикасына мийнети сиңген шарўа»

Джуманиязов Исламбек Муминович – Елликқала районы «Ислом насл чорва» жуўапкершилиги шекленген жəмийети баслығы.

«Ардақлы нураный» көкирек белгиси менен:

Аимбетов Иззет Қаллиевич – Өзбекстан Республикасы Илимлер академиясы Қарақалпақстан бөлими қарақалпақ тәбийғый пәнлер илимий-изертлеў институты Геология лабораториясы баслығы.

Атыраўбаев Султан – Мийнет нураныйы.

Бауатдинов Сали Шайхович – Өзбекстан Республикасы Илимлер академиясы Қарақалпақстан бөлими қарақалпақ тəбийғый пəнлер илим-изертлеў институты химия лабораториясы аға илимий хызметкери.

Даулетбаев Нурлыбай – Өзбекстан ҳәм Қарақалпақстан жазыўшылар аўқамы ағзасы.

Жиемуратов Туркменбай Садыкович – Нөкис мəмлекетлик педагогикалық институты улыўма педагогика ҳəм психология кафедрасы доценти.

Жубантаева Дурья – Нөкис қаласы «Наўрыз» мәкан пуқаралар жыйыны баслығының абаданластырыў, қыйтақ жер ҳәм исбилерменлик мәселелери бойынша орынбасары.

Ибрагимов Толыбай Турсынбай улы – Мийнет нураныйы.

Когай Евгений Александрович – Олимпия миллий спорт түрлери бойынша Нөкис спорт мектеби баскетбол бойынша тренер-оқытыўшысы.

Каукышев Мурат Косбатырович – Олимпия миллий спорт түрлери бойынша Нөкис спорт мектеби еркин гүрес бойынша тренер-оқытыўшысы.

Матякубов Бахтиёр Кодирович – Беруний районы санитария эпидемиологиялық тынышлық ҳәм жәмийет саламатлығы бөлиминиң эпидемиология ҳəм иммунопрофилактика бөлими баслығы.

Мадияров Бахтияр Сметович – «Қарақалпақфильм» киностудиясы директоры;

Маткешов Қрықбай – Мийнет нураныйы (марҳум).

Оразшаев Мырзамурат Алламуратович – Хожели районы «Мәҳәлле» қайырқомлық фонды баслығы.

Римов Аширбай – Мийнет нураныйы.

Смайлов Бисен – Мийнет нураныйы.

Таджиниязов Султан Сапарбаевич – Əмиўдəрья районы медицина бирлеспеси хирургия бөлими уролог-хирург шыпакери.

Тарихов Максетбай Аметович – Нөкис қәнигелестирилген мәденият мектеби оқытыўшысы.

Турсынбеков Жарылқап – Мийнет нураныйы.

Утемуратов Кенгесбай Ешмуратович – Мийнет нураныйы.

Шамшетов Сарсенбай Нуратдинович – Өзбекстан аўыл хожалығы илимий ислеп шығарыў орайының Қарақалпақстан Республикасы бөлими баслығы.

Юлдашев Рустем – Мийнет нураныйы.

«Ўатан пидайысы» көкирек белгиси менен:

Алмаганбетова Улбосын Картжановна – Қарақалпақстан Республикасы көп тармақлы медицина орайының гематология бөлиминиң баслығы.

Атабаев Амангелди Айтбаевич – Қоңырат районы ирригация бөлиминиң 6-дәрежели экскаватор машинисти.

Аннаев Нарбай Асаматдинович – «Uz-Kor Gas» қоспа кəрханасы жуўапкершилиги шекленген жəмийети баслығының орынбасары.

Байжанов Гулмурат Сайитович – Хожели районы «Анвар Қаңлы» фермер хожалығының тракторшысы.

Баймуратова Жамиля Гайбуллаевна – Нөкис қалалық емлеўханасының неврология бөлими баслығы.

Бегалиев Саламат Максетбаевич – Республика қыстаўлы медициналық жəрдем илимий орайының Қарақалпақстан филиалы директоры.

Бердимуратова Жамиля Менглибековна – «Ўзбекэкспертиза» акционерлик жəмийетиниң «Қорақалпоқэкспертиза» жуўапкершилиги шекленген жəмийетиниң сыңар хожалығы директоры.

Бекмуратов Тоқтасын Атамуратович – Қарақалпақстан Республикасы Жоқарғы Кеңеси Аппараты мəлимлеме-таллаў бөлими баслығы.

Генжемуратов Жеткербай Жамгурбаевич – Қараөзек районы мәденият бөлимине қараслы орайлық мәденият орайының «Айдын» қосық-ойын халық жәмәәти көркем басшысы.

Ережепов Артықбай Абыллаевич – Нөкис қаласы 1-санлы Есжан бақсы атындағы балалар көркем-өнер мектеби директоры.

Ерназаров Рустам Реймбаевич – Олимпия ҳәм миллий спорт түрлери бойынша Нөкис жоқары спорт шеберлиги мектеби грек-рим гүреси тренер-оқытыўшысы.

Жаксымуратов Қуўанышбай Беркинбаевич – Өзбекстан «Миллий тикланиш» демократик партиясы Қараөзек районлық Кеңеси баслығы.

Исраилов Умиджан Тулкунович – «Uz-Kor Gas» қоспа кəрханасы жуўапкершилиги шекленген жəмийети баслығы.

Исметуллаев Онгалбай Пишатдинович-Қанлыкөл районы абаданластырыў басқармасының әтирапты, көшелерди ҳәм майданшаларды механизм ҳәм қол жәрдеминде тазалаў бөлими жумысшысы.

Казаков Бахрамжон Аллаярович – Қарақалпақ мәмлекетлик университетиниң «Дене мәденияты» кафедрасы аға оқытыўшысы.

Махамбетов Нағмет Рахметович – Мойнақ районы ишки ислер бөлиминиң ҳуқуқбузарлықлар профилактикасы бөлими профилактика инспекторы.

Мустафаев Жахонгир Ибодуллаевич – «Қоңырат сода заводы» жуўапкершилиги шекленген жəмийети бас директоры.

Палыбеков Кайрат Алматбаевич – Бозатаў районы абаданластырыў басқармасы баслығы.

Пирниязова Наталья Васильевна – Қарақалпақ мәмлекетлик университети «Педагогика ҳәм психология» кафедрасы аға оқытыўшысы.

Сейтимбетов Айбек Бахтиярович – Қарақалпақстан Республикасы Министрлер Кеңесиниң Мəлимлеме-таллаў басқармасы баслығы.

Сатуллаев Байрамбай Шарафатдинович – Олимпия ҳǝм миллий спорт түрлери бойынша Нөкис жоқары спорт шеберлиги мектеби дзюдо спорт түри тренер-оқытыўшысы.

Турсынбаев Муратбай Ережепбаевич – «Республика арнаўлы байланыс байламасы» мəмлекетлик унитар кəрханасы Қарақалпақстан Республикасы арнаўлы байланыс байламасы баслығы.

Турымбетов Абат Жалгасбаевич – Мойнақ районы тоғай хожалығы жумысшысы.

Утегенов Бахадыр Узакбаевич – Қарақалпақстан Республикасы Жоқарғы Кеңеси Аппараты шөлкемлестириў-қадағалаў бөлими баслығы.

Худайбергенов Омирбай Уразбаевич – Қарақалпақстан Республикасы Прокуратурасының бөлим баслығы.

Хажибаев Аманбой Базарбоевич – «Қарақалпақ суў тəмийнаты» жуўапкершилиги шекленген жəмийетине қараслы Əмиўдəрья районы филиалы устасы.

Хожекеев Батырбай Сапарбаевич – Қарақалпақстан Республикасы Жоқарғы Кеңеси Аппараты комитетлер менен ислесиў бөлими баслығы.

Шымбергенов Азат Адилбаевич – Нөкис қаласы «NUKUS EVRO STROY» жуўапкершилиги шекленген жәмийети директоры.

«Үмит ушқыны» көкирек белгиси менен:

Дәўлетбаева Миясар Кылышбаевна – Нөкис қаласы 1-санлы қəнигелестирилген мектеп оқыўшысы.

Жумамуратова Ҳүрлиман Полат қызы – Нөкис қаласы 12-санлы улыўма билим бериў мектебиниң жаслар жетекшиси.

Сарсенбаев Даулетбай Бактыбаевич – Қарақалпақ мəмлекетлик университети магистранты.

Садиков Камал Октябрь улы – Қарақалпақ мəмлекетлик университети студенти.

Татлымуратова Жансулыў Алибековна – Нөкис олимпия резервлери колледжи оқыўшысы.

Юсупбаева Шахрибану Аллияр қизи – Шоманай районы «Шоманай-Шаменай» жуўапкершилиги шекленген жәмийети баслығы.

Қарақалпақстан Республикасы
Жоқарғы Кеңесиниң Баслығы М.Камалов


Сайтымыздың телеграмдағы каналына ағза болың: https://t.me/karinformuz

31-08-2021, 13:10
Көрилди: 406
Пикирлер: 0
Баспа ушын