Дизимнен өтиў Кириў
Сайтқа кириў
Качественные бесплатные шаблоны dle скачать с сайта



Нөкис қаласында болып өткен II Халықаралық бақсышылық көркем өнери фестивалының жеңимпазлары ҳәм сыйлы орын ийелериниң дизими

Нөкис қаласында болып өткен II Халықаралық бақсышылық көркем өнери фестивалының жеңимпазлары ҳәм сыйлы орын ийелериниң дизими
Усы жылдың 17-20-сентябрь күнлери пайтахтымыз Нөкис қаласында II Халықаралық бақсышылық көркем өнери фестивалы болып өтти.

20-сентябрь күни орайлық амфитеатрда халықаралық фестиваль шеңберинде өткерилген халықаралық таңлаўдың жеңимпазлары ҳәм сыйлы орын ийелери сыйлықланды.

Номинациялар бойынша жеңимпазлар:

«Фестивальда миллий көркем өнер үгит-нәсияты ушын» номинациясының жеңимпазы – Тимко Чичаковски (Македония);

«Бақсышылық көркем өнери фестивалының ең жасыүлкен қатнасыўшысы» номинациясының жеңимпазы – Дражик Бугарин (Сербия);

«Халықлардың әййемги мийрасы үгит-нәсиятшысы» номинациясының жеңимпазы – Нусрат Ансарий (Ҳиндстан);

«Ата-бабалардың умытылып баратырған үрп-әдетлерин жырлағаны ушын» номинациясының жеңимпазы – Толгахан Тикташ (Түркия);

«Бақсышылық көркем өнери арқалы дослық байланысларын жырлағаны ушын» номинациясының жеңимпазы – Талғат Урынбеков (Өзбекстан);

«Төрешилер қурамының итибарына ерискен қатнасыўшы» номинациясының жеңимпазы – Муқимжон Камолов (Тәжикстан);

«Дәстүрлерге садық бақсы» номинациясының жеңимпазы – Қаҳҳор Рахимов (Өзбекстан);

«Тамашагөйлердиң итибарына ерискен ең жақсы қатнасыўшы» номинациясының жеңимпазы – Келема (Мадагаскар);

«Қәдириятлар даўамшысы» номинациясының жеңимпазы – Равшан Маматмуратов (Өзбекстан);

«Бақсышылық көркем өнери жанкүйери» номинациясының жеңимпазы – Баҳром Рахимов (Өзбекстан);

«Бақсышылық көркем өнери фестивалының ең жақсы үгит-нәсиятшысы» номинациясының жеңимпазы – «Өзбекстан 24» телеканалының редакторы Зебо Тўхтаева, оператор Аҳмад Байзуллаев;

«Бақсышылық көркем өнери фестивалының ең жақсы үгит-нәсиятшысы» номинациясының жеңимпазы – «Өзбекстан 24» телеканалының редакторы Карина Низамудинова, оператор Аббос Абдусатторов.

Таңлаў жеңимпазлары:

3-орын – Самад Кочобаев (Қырғызстан);
3-орын – «Каукасус» топары (Грузия);
3-орын – Хоссейин Гейлан (Иран);
3-орын – Бахшиқул Тоғаев (Өзбекстан);

2-орын – Эльмира Жаңаберген (Қазақстан);
2-орын – Мубариз Алиев (Әзербайжан);
2-орын – Алексей Ховаляг (Россия, Тува);
2-орын – Гүлбәҳәр Ақымбетова (Өзбекстан, Қарақалпақстан);

1-орын – Феруз Норматов (Өзбекстан);
1-орын – Юлиана Кривошапкина (Россия, Якутия);

Гран-при жеңимпазы – Жәнибек Пиязов (Өзбекстан, Қарақалпақстан).

Мағлыўмат орнында атап өтиў керек, номинациялар жеңимпазларына 500 АҚШ доллары, 3-орын 1 250 АҚШ доллары, 2-орын 1 750 АҚШ доллары, 1-орын 5 000 АҚШ доллары, ал гран-при жеңимпазына 7 000 АҚШ доллары муғдарындағы қаржылай сыйлық, статуэтка, қымбат баҳалы саўғалар тапсырылды.

Karinform.uz.

Сайтымыздың телеграмдағы каналына ағза болың: https://t.me/karinformuz

21-09-2021, 12:13
Көрилди: 660
Пикирлер: 0
Баспа ушын